MělníkDnes.cz
MělníkDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Kostel sv. Ludmily

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Mělník, kostel sv. Ludmily 9 od Horakvlado Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Kostel (původně však byl zamýšlen špitál pro chudé lidi) byl postaven na místě domu, který věnovala i s přilehlou zahradou městu k jeho výstavbě roku 1583 zdejší měšťanka Ludmila Mettelicová, vdova po prvním císařském rychtáři Hronu Divickém z Divic. Práce na stavbě kostela byly zahájeny ještě téhož roku a spěly poměrně rychle ke zdárnému dokončení tak, že v září 1585 mohl být kostel vysvěcen strýcem mělnického děkana Martina Píseckého, Ondřejem Píseckým z Dúbravic.

V roce 1639 byl vypálen a pobořen Švédy. Znovu opraven a upraven barokně byl až v roce 1685. V letech 1906-1907 prošel opravou, v té době byla i zřízena blízká dřevěná zvonice

Kostel se nachází na bývalém pražském předměstí.

Jednolodní kostel má svém interiéru hlavní oltář z roku 1746 s obrazem křtu sv. Ludmily a kazatelnu z roku 1699, která nese obrazy s vyobrazením čtveřice svatých otců. Zajímavý je i mramorový náhrobník pěti dětí mělnického měšťana Sixta Dvorského.

V parčíku vedle kostela, kde byl původně hřbitov, se nachází dřevěná zvonice, která sem byla přenesena roku 1895 z národopisné výstavy.

Kostel je veřejnosti přístupný při bohoslužbách - neděle v 18:00 hodin

Fotogalerie:

Mapa:Úterý 18.9.2018
Středočeský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.