MělníkDnes.cz
MělníkDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Regionální muzeum

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Kostel a regionální muzeum Mělník2 od Kacir Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY 3.0 via Wikimedia Commons.

Mělnické muzeum, příspěvková organizace, sídlí v budově bývalého kapucínského kláštera, původně měšťanského domu pocházejícího z 2. poloviny 14. století, na náměstí Míru v historickém centru města. Muzeum se specializuje na historii výroby dětských kočárků v České republice a historii vinařství v Čechách.

V historickém interiéru se nachází stálá expozice muzea, jejíž hlavním tématem je vinařství, regionální historie a příroda.
Část expozice vinařství je umístěna v původních středověkých sklepích.
Prohlídka sklepů může být završena ochutnávkou vín české vinohradské oblasti (výběr z cca 40 druhů).

V prostorách muzea mají návštěvníci i možnost občerstvení v útulném interiéru kavárny či na parkánu, který byl v minulosti součástí středověkého opevnění města.

Od března 2012 je v muzeu otevřená nová expozice, která je věnována historickým modelům a soupravám plechových vláčků o rozchodu 0 a 00 (H0) z let 1890 - 1960.
Návštěvníci si zde prohlédnou hračky světových výrobců železnic první poloviny 20. století, firem MÄRKLIN Göppingen a BING Norimberk, i méně známých československých firem..

Součástí prohlídky expozice je předvádění jízdy historických vláčků na elektrifikovaném modelu kolejiště s elektromagnetickými signály a návěstidly, budovami nádraží, osvětlenými nástupišti, železničními mosty a dalšími stavbami. Zajímavostí je zejména dokonalý systém osvětlení kolejiště dobovými lampičkami z třicátých let 20. století.

Mapa:





Mělník a okolí - další tipy na výlet


Městské muzeum Mšeno

Muzeum Mšeno má statut pobočky Regionálního muzea v Mělníku. Nachází se ve dvou místnostech druhého patra zdejší radnice. Značná část muzea je věnována mšenským cechům, jsou zde vystaveny starobylé cechovní štíty zdejších truhlářů, zámečníků a ševců. Dále zde uvidíte cechovní truhlice, cechovní ferule, rychtářská práva, trojrozměrné vývěsní štíty - kovářský a zámečnický. Této části však dominuje zařízená obuvnická dílna i s mistrem ševcem.

Další info »

Zámek Liběchov

Barokní zámek Liběchov, původně vodní tvrz ze 14. stol. přestavena ve druhé polovině 16. stol. v renesanční zámek. Nachází se na okraji kokořínské pískovcové oblasti, při soutoku Labe s Liběchovkou. V předzámčí stojí socha Persea od M. Brauna, pocházející z roku 1725, v parku barokní plastiky z druhé pol. 18. stol. a socha Kristových zázraků od J. Maxe(1845).

Další info »

Zámek Veltrusy

Zámek Veltrusy je významným dílem vrcholného baroka z 1. poloviny 18. století. Jeho autorem je významný pražský architekt italského původu Giovanni Battista Alliprandi. Stavitelem byl Václav Antonín Chotek (1674-1754). Později byl klasicistně upraven. Zámek stojí přesně v ose hlavní aleje Zámeckého parku o rozloze téměř 300 ha, který je jedním z nejkrásnějších a nejlépe dochovaných anglických parků v Evropě.

Další info »

Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves byl vystaven na žádost bavorského šlechtice Floriána Griesbecka z Griesbachu (1504-1588), který byl osobním tajemníkem a blízkým rádcem císaře Ferdinanda I. Stavba patří mezi nejvýznamnější pozdně renesanční objekty v Čechách. Nachází se ve stejnojmenné obci, cca 25 km severně od Prahy na vyvýšené skále nad Vltavou.

Další info »

Hrad Kokořín

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, uprostřed chráněné krajinné oblasti. Byl postaven po roce 1320, pravděpodobně pražským purkrabím Hynkem Berkou z Dubé. Dominantou hradu je 38m vysoká vyhlídková věž a palác. Původně nedaleko odtud stávala středověká tvrz, vybudovaná za krále Jana Lucemburského, která byla zčásti vytesaná do skály.

Další info »

Kostel sv. Ludmily

Kostel (původně však byl zamýšlen špitál pro chudé lidi) byl postaven na místě domu, který věnovala i s přilehlou zahradou městu k jeho výstavbě roku 1583 zdejší měšťanka Ludmila Mettelicová, vdova po prvním císařském rychtáři Hronu Divickém z Divic. Práce na stavbě kostela byly zahájeny ještě téhož roku a spěly poměrně rychle ke zdárnému dokončení tak, že v září 1585 mohl být kostel vysvěcen strýcem mělnického děkana Martina Píseckého, Ondřejem Píseckým z Dúbravic.

Další info »
Pátek 26.4.2024
Středočeský kraj
Další regiony »




Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR |
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes